Kliknij by odsłuchać zaznaczony tekst! Powered By GSpeech

Od lat dla seniorów  próbujemy stworzyć możliwość atrakcyjnego spędzenia czasu. Ciesząc się z udanych przedsięwzięć, łatwo popaść w rutynę realizując kolejne imprezy. Narastający niedosyt sprowokował nas do poszukiwań inspirujących projektów. Okazało się, że leżą bardzo blisko. Tuż za rydzyńskim lasem działa od prawie 2 lat Dzienny Dom "Senior-Wigor". Powstał w ramach wieloletniego programu realizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ze strony Ministerstwa:

Cyt. "Celem strategicznym Programu jest wsparcie seniorów poprzez dofinansowanie działań jednostek samorządu terytorialnego w rozwoju na ich terenie sieci Dziennych Domów „Senior-WIGOR”, ze szczególnym uwzględnieniem jednostek samorządu, charakteryzujących się niskimi dochodami lub wysokim odsetkiem seniorów w populacji ogółem, lub brakiem infrastruktury pomocy społecznej służącej do realizacji usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób starszych poza miejscem ich zamieszkania.

Program adresowany jest do osób niepracujących w wieku 60+. W Dziennym Domu Senior-WIGOR będzie można spędzić co najmniej 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Znajdzie się w nim pomieszczenie m.in. do: wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu (z biblioteką, sprzętem RTV oraz komputerem z dostępem do internetu). Zapewniony będzie także ciepły posiłek."

Gmina Tuszyn skorzystała z oferty i w dawnym ośrodku MSW przystosowała lokale przygotowane do zapewnienia osobom starszym opieki dziennej na poziomie XXI wieku. Trzyosobowy personel kierowany przez mgr Karolinę Lasoń jest pełen wigoru, którym zaraża nie tylko pensjonariuszy. Postanowiliśmy sprawdzić, dlaczego tak się dzieje, czyli gdzie tkwi źródło sukcesów?

Odpowiedź na to pytanie okazała się niezwykle prosta. O sukcesie stanowią ludzie. Propozycja spotkania Seniorów z Rydzynek i Zofiówki, połączonego z występem Naddobrzyńskiego Kółka Śpiewaczego "Wniebogłosy", spotkała się z natychmiastowym odzewem i sprawną organizacją projektu. Występ chóru prowadzonego od 4 lat przez Annę i Andrzeja Delongów urozmaicił kolejny dzień pensjonariuszom. Dało się zauważyć, że ani występującym, ani widzom wigoru nie brakuje. To była również świetna okazja do wymiany doświadczeń, której efekty być może zobaczymy w najbliższych latach. Zainteresowanym polecamy informacje dostępne na stronie http://senior-wigor-tuszyn.pl/.

 

Poniżej kawałek "lużnego" repertuaru:

 

 

 

 

Coroczne spotkanie z Seniorami po raz kolejny stało się okazją do integracji mieszkańców  60+. Rozmowy o przeszłości przeplatane występem  Chóru "Wniebogłosy" , satyrą Włodka Podgórskiego i tańcami przy  utworach bliskich sercom starszaków pozwalają zachować w pamięci przeszłość naszych wsi.  Mimo upalnego dnia wigor i kondycja uczestników spotkania pozwalają sądzić, że warto tę tradycję podtrzymywać.  Od przyszłego roku planujemy małe zmiany w zakresie organizacji i finansowania tej imprezy. Zależą one jednak w głównej mierze od decyzji Zebrań Wiejskich dotyczących sposobu wykorzystania funduszy sołeckich.

Lider: Ewa Cichoń; Sponsorzy: Stowarzyszenie Dolina Dobrzynki, Urząd Gminy Tuszyn

 

       Przyśpieszyliśmy obchody Dnia Seniora o trzy tygodnie. Namiotowe warunki i chłodne wieczory skłoniły nas do zorganizowania spotkania w sobotnie południe. Natura przychylnie spojrzała na nasze starania i wynagrodziła uczestników wspaniałą słoneczną pogodą. Wizyta Burmistrza Tuszyna p.Witolda Małeckiego znacznie podniosła rangę tego wydarzenia na  które przybyło 27 seniorów z wsi Rydzynki i Zofiówka. Oklaskami nagrodzili przedstawienie zespołu teatralnego ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Tuszyna. Przedstawienie przygotowały panie A.Kamińska, J. Kuśnierczyk i A.Chęcińska, a w 12-sto osobowej grupie młodzieży Seniorzy rozpoznali również młodych artystów mieszkających w naszej okolicy. Występ profesjonalistów   Andrzeja Delonga i Sławomira Ostrowskiego to pokaz umiejętności gry na różnych instrumentach. Artyści jednak nie ograniczyli się  do samego występu. Okazali również wielki talent w kontakcie z publicznością. Wszyscy mogli spróbować własnych sił  grając na prostych instrumentach i wziąć udział we wspólnym wykonaniu popularnych utworów. Żywa muzyka poderwała widownię do tańców w których brali również udział najstarsi mieszkańcy. Ich sprawność fizyczna wzbudziła powszechny podziw wśród pozostałych uczestników imprezy. Spotkanie trwało dłużej niż zakładaliśmy bo ciepła atmosfera sprzyjała rozmowom i poznawaniu potrzeb ludzi starszych. Sugerowali potrzebę częstszych tego typu kontaktów i przychylnie patrzyli na inicjatywę  Zarządu Stowarzyszenia w sprawie utworzenia Klubu Seniora. Udostępniliśmy im również poradnik p.Justyny Matusiak dotyczący możliwości finansowania różnych inicjatyw ludzi starszych przez organizacje pozarządowe i fundusze  europejskie.

Spotkanie zorganizowali:

Lider - Dariusz Włodarczyk oraz:Aneta Włodarczyk, Katarzyna Nowacka, Radosław Nowacki, Anna Klimkiewicz, Ewa Jabłońska, Ewa Cichoń, Halina Materka, Dorota Zaniewicz, Anna Tomicka  i Rafał Błaszczyk. Specjalne podziękowania dla Władysława Jabłońskiego który cierpliwie przywoził i rozwoził uczestników swoją bryczką nawet w najdalsze zakątki wsi. 

Sponsoring:Gmina Tuszyn, Stowarzyszenie Dolina Dobrzynki

 

Mieszkańcy w wieku powyżej 60 lat to 1/4 naszej społeczności. Nie sposób pominąć tak znacznej grupy w naszych społecznych działaniach. Od kilku lat staramy się stwarzać warunki by mogli się spotkać i lepiej poznać. Spotkanie z nimi łączy wydarzenie kulturalne ze wspólną zabawą. Przedsięwzięcie powoli przynosi efekty. Po ubiegłorocznym Spotkaniu z inicjatywy Państwa Bogumiły i Andrzeja Delongów 12-sto osobowa grupa zaczęła ćwiczyć wspólne śpiewanie. Spotykając się raz w tygodniu osiągnęła poziom umożliwiający występ przed szerszą publicznością. Taką okazją było tegoroczne Spotkanie z Seniorami. Wykonanie kilkunastu utworów spotkało się z owacjami publiczności. W części artystycznej dla uczestników imprezy śpiewała również Pani Anna Niedziałkowska i grał Sławomir  Ostrowski. Specjalnie na tę okazje 2 wiersze Lucyny Borkowskiej.

Sponsoring: Gmina Tuszyn i Stowarzyszenie Dolina Dobrzynki. Lider: Ewa Cichoń.

 

 

       Ten rok owocny był w liczne imprezy integracyjne, sportowe i turystyczne. Na wielu z nich można było spotkać dwuletnie maluchy ale i osoby grubo po 70-tce, które potrafiły znaleźć wspólny język z "młodszą" częścią wsi.  Z racji wieku, stanu zdrowia czy często spartańskich warunków w jakich się odbywały, możliwości uczestniczenia w nich pozbawiona została grupa najstarszych mieszkańców. Z myślą o nich w piątkowy wieczór  Zarząd Stowarzyszenia zorganizował drugie spotkanie z Seniorami w którym wzięli również udział przedstawiciele Rady Gminy i Rady Sołeckiej. W klimacie muzyki z ub. wieku nasi mieszkańcy pamiętający czasy międzywojenne mieli okazję przy herbacie i  torcie  porozmawiać na tematy  im bliskie. 

 

Kliknij by odsłuchać zaznaczony tekst! Powered By GSpeech