Kliknij by odsłuchać zaznaczony tekst! Powered By GSpeech

       Historyczna chwila. Mamy mieszkańców, którym razem udało się przeżyć wspólnie  ostatnie 65 lat!  Z tej okazji członek naszego Stowarzyszenia P.Czesława Piekarska zorganizowała im przyjęcie jubileuszowe w Remizie OSP w Prawdzie. Dzięki Andrzejowi i Bogumile Delongom była też oprawa muzyczna a Stowarzyszenie przekazało Jubilatom okolicznościowy dyplom.

Kim są dostojni jubilaci Państwo Irena i Czesław Przybylscy? Oto ich krótka biografia.

      Poznali się pracując razem w zakładzie włókienniczym w Łodzi. Ona miała wtedy lat 18 a on 25. Niewinne zaloty przerwała wywózka Pana Czesława na roboty do Niemiec. Najpierw pracował na stacji kolejowej Pelenberg, później w Erfurcie w zakładach zbrojeniowych jako robotnik - automatyk. Pani Irena wywieziona została do Niemiec w 1942 r i pracowała jako lekarz w tych samych zakładach zbrojeniowych co Pan Czesław. Pobrali się 26.06.1945 r w Heidenbergu. Z niecierpliwością czekali na powrót do Ojczyzny. Ten jednak opóźnił się ze względu na ciążę Pani Ireny. Wyjechali do Stuttgartu i tam w lutym 1946 r Pani Irena powiła swego pierwszego syna. W listopadzie 1946 r w powrocie do Polski pomogli im Amerykanie - odwieźli ich do pociągu, zaopatrzyli w żywność na drogę i tak wrócili do kraju.

Pan Czesław podjął pracę w Zakładach im. Strzelczyka (później Reymonta) przy ul. Łąkowej, następnie przez 25 lat pracował w Zakładach Piekarskich. Żona nie pracowała - wychowywała dzieci. Państwo Przybylscy dochowali się 4 synów, 9 wnucząt i 11 prawnucząt.

Od 1974 r mieszkają w Rydzynkach. W1996 roku zostali odznaczeni przez Prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego medalem za 50-lecie pożycia małżeńskiego. Ponadto Pan Czesław odznaczony jest Złotym Krzyżem Zasługi nadanym przez Radę Państwa.

Jaka jest recepta na długie pożycie małżeńskie? Według Jubilatów to miłość, zaufanie, wiara i życie bez kłamstwa.

                                                                                                       wspomnienia spisała Czesława Piekarska

 

Kliknij by odsłuchać zaznaczony tekst! Powered By GSpeech