Kliknij by odsłuchać zaznaczony tekst! Powered By GSpeech

Od lat dla seniorów  próbujemy stworzyć możliwość atrakcyjnego spędzenia czasu. Ciesząc się z udanych przedsięwzięć, łatwo popaść w rutynę realizując kolejne imprezy. Narastający niedosyt sprowokował nas do poszukiwań inspirujących projektów. Okazało się, że leżą bardzo blisko. Tuż za rydzyńskim lasem działa od prawie 2 lat Dzienny Dom "Senior-Wigor". Powstał w ramach wieloletniego programu realizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ze strony Ministerstwa:

Cyt. "Celem strategicznym Programu jest wsparcie seniorów poprzez dofinansowanie działań jednostek samorządu terytorialnego w rozwoju na ich terenie sieci Dziennych Domów „Senior-WIGOR”, ze szczególnym uwzględnieniem jednostek samorządu, charakteryzujących się niskimi dochodami lub wysokim odsetkiem seniorów w populacji ogółem, lub brakiem infrastruktury pomocy społecznej służącej do realizacji usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób starszych poza miejscem ich zamieszkania.

Program adresowany jest do osób niepracujących w wieku 60+. W Dziennym Domu Senior-WIGOR będzie można spędzić co najmniej 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Znajdzie się w nim pomieszczenie m.in. do: wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu (z biblioteką, sprzętem RTV oraz komputerem z dostępem do internetu). Zapewniony będzie także ciepły posiłek."

Gmina Tuszyn skorzystała z oferty i w dawnym ośrodku MSW przystosowała lokale przygotowane do zapewnienia osobom starszym opieki dziennej na poziomie XXI wieku. Trzyosobowy personel kierowany przez mgr Karolinę Lasoń jest pełen wigoru, którym zaraża nie tylko pensjonariuszy. Postanowiliśmy sprawdzić, dlaczego tak się dzieje, czyli gdzie tkwi źródło sukcesów?

Odpowiedź na to pytanie okazała się niezwykle prosta. O sukcesie stanowią ludzie. Propozycja spotkania Seniorów z Rydzynek i Zofiówki, połączonego z występem Naddobrzyńskiego Kółka Śpiewaczego "Wniebogłosy", spotkała się z natychmiastowym odzewem i sprawną organizacją projektu. Występ chóru prowadzonego od 4 lat przez Annę i Andrzeja Delongów urozmaicił kolejny dzień pensjonariuszom. Dało się zauważyć, że ani występującym, ani widzom wigoru nie brakuje. To była również świetna okazja do wymiany doświadczeń, której efekty być może zobaczymy w najbliższych latach. Zainteresowanym polecamy informacje dostępne na stronie http://senior-wigor-tuszyn.pl/.

 

Poniżej kawałek "lużnego" repertuaru:

 

 

 

Kliknij by odsłuchać zaznaczony tekst! Powered By GSpeech