Kliknij by odsłuchać zaznaczony tekst! Powered By GSpeech

DSC03683  

    W sobotę pogoda nie zawiodła. Zorganizowana w tym dniu przez Stowarzyszenie ( z inicjatywy mieszkańców)  akcja "Sprzątamy po wakacjach"  stanowiła więc  okazję do zrobienia porządków nie tylko w lesie ale również w przydrożnych rowach. Do pracy wzięła się grupa ponad 40 osób. Zebrano dwie duże przyczepy dowodów na ludzką bezmyślność. Skład śmieci napawa smutkiem. Mimo zmiany przepisów i relatywnie niskim kosztom wywozu odpadów ciągle znajdują się skąpcy  dla których liczy się tylko czyste własne obejście. Wybierając termin nie chcieliśmy dopuścić  by  opadające liście przykryły wstydliwą działalność ludzi. Pozostaje nadzieja, że do zimy stan środowiska się nie pogorszy. Pozostały jeszcze miejsca, które wymagają doczyszczenia. Wszystkim, którzy chcieli a nie mogli polecamy odcinek leśny przy ul.Komarowej. Tym którzy mogli zabrakło po prostu sił i czasu. W podziękowaniu za trud wszystkim uczestnikom akcji Stowarzyszenie stworzyło możliwość bliższego poznania się przy ognisku i dźwiękach muzyki. Poznawanie trwało do godz.1.00 w nocy!

 

Sponsorzy:Gmina Tuszyn i Stowarzyszenie Dolina Dobrzynki. Lider: Dariusz Włodarczyk.

 

 

 

 

 

     Długo patrzyliśmy spokojnie na szpecące Rydzynki sterty ogłoszeń mocowanych do słupów i przydrożnych drzew. Dwie ustawione z inicjatywy Stowarzyszenia tablice okazały się niewystarczające by ten problem zniknął. Ale parę dni temu we wsi postawiono następne  3szt zakupione z Funduszu Sołeckiego. Są estetyczne, mają mapę i miejsce na ogłoszenia drobne. Z pewnością poprawią wizerunek naszej okolicy.

 

 

 

 

 

     

 

 

 

     Niezawodni uczniowie SP ZNP z Łodzi w poniedziałkowy poranek ochoczo zabrali się za sprzątanie lasu wzdłuż ul. Poddębiny. To trzecia już akcja, której inicjatorką jest Mirosława Placek-Zepp z naszego Stowarzyszenia. W zorganizowaniu pobytu dzieci na terenie stanicy przy leśniczówce pomógł Leśniczy - P.Marek Pawlak. Pomocą służyli również mąż Pani Mirki-Andrzej oraz Włodzimierz Podgórski i Zbigniew Klimkiewicz. Stowarzyszenie zafundowało dzieciom ciepły posiłek do samodzielnego przygotowania. Frajda z pieczenia kiełbasek i śpiewy przy ognisku to wspomnienia, które oby kiedyś odżyły.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Rozpoczęte jesienią przygotowania do budowy S-8 z wiosną nabrały tempa. Coraz więcej sprzętu, coraz większy ruch. Wysypywany żwirem jest szlak od trasy Łódź- Piotrków do drogi Pabiance - Bełchatów. Ludzie  wytyczają nowe trasy swoich podróży a zdezorientowane zwierzęta pojawiają się w miejscach gdzie trudno kiedyś było je spotkać. W okolicach rezerwatu Molenda pojawiła się trójka łosi. Może na stałe tu zagoszczą jeśli nie będziemy ich płoszyć i zadbamy o czysty las. Na polach przy tym ruchu trudno będzie spotkać sarny, które zostały odcięte od bezpiecznych schronisk w lesie. Czasami spłoszone wypadają na drogi w najmniej oczekiwanych miejscach. To nie jedyny dla nas koszt budowy S-8. Łatwo policzyć, że każdy mieszkaniec naszej wsi dojeżdżający codziennie do Łodzi dokłada miesięcznie co najmniej 100zł na paliwo z tytułu zamknięcia przejazdu do Guzewa. A krótko to nie potrwa. Zwiększony ruch widać również na ul.Tęczowej. Niestety obiecany przez poprzedniego Burmistrza projekt położenia asfaltu na drodze przez las do Poddębiny chyba zapadł się pod ziemię. Tak więc mamy Leśniczego zdenerwowanego tumanami kurzu niszczącymi las, poddenerwowanych kierowców ledwie mieszczących się na ciasnej drodze i spokojne władze Gminy, które tego problemu zdają się nie zauważać. Może by warto też je zdenerwować? Może Radni powinni postać z pół godziny przy tej drodze by dostrzec wagę problemu? 

A tymczasem zapraszamy 5 maja o godz.10.00 na tradycyjne sprzątanie lasu zakończone wspólnym ogniskiem podczas którego będziemy mogli porozmawiać o innych problemach wsi. Miejsca zbiórki w tych samych punktach co w ubiegłych latach. Pozostałe informacje na tablicach wiejskich( niestety też nie oszczędzanych przez wandali).

 

    

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         Po raz kolejny grupa ponad 50 uczniów Szkoły Podstawowej ZNP z Łodzi wzięła udział w sprzątaniu naszego lasu. Inicjatorką akcji była P.Mirosława Zepp-Placek, która po tradycyjnym ognisku na placu przy leśniczówce w Poddębinie zapewniła dzieciom pełen atrakcji pobyt na własnej działce. 

Kliknij by odsłuchać zaznaczony tekst! Powered By GSpeech